Народився 1 лютого 1963 року у селі Надрічне Тарутинського району Одеської області, в сім’ї селян.
Освіта
У 1978 році, після закінчення середньої школи, вступив до Ізмаїльського технікуму механізації та електрифікації сільського господарства, який закінчив у 1982році з відзнакою та отримав спеціальність техніка-механіка.
Цього ж, 1982 року, вступив до Одеського сільськогосподарського інституту на економічний факультет.
Після закінчення першого курсу інституту був призваний на строкову військову службу. Служив у Казахстані, м. Алма-Ата, у військах ППО.
У 1985 році демобілізувався і повернувся до інституту, який закінчив у 1988 році, отримав спеціальність «економіст».
У 2005 році здобув кваліфікацію юриста Національного університету внутрішніх справ (м. Харків).
Початок трудового шляху
У 1987-1989 рр. працював економістом в виноробномурадгоспі-заводі імені С. Лазо, в рідному селі Надрічне, заступником директора радгоспу «Прогрес» у селі Вознесенка-II Тарутинського району Одеської області.
У липні 1989 року, у віці двадцяти шести років, одноголосно був обраний колективом директором радгоспу-заводу імені С. Лазо. Він очолив радгосп, який налічував близько тисячу працівників.
Політична діяльність
У березні 1994 року Васи́ль Цушко обраний депутатом Верховної Ради України (здобув перемогу в другому турі голосування у виборчому окрузі № 315 — Тарутинський та Саратський райони Одеської області). Його кандидатура була висунута Селянською партією України. У парламенті 2-го скликання працював у комітеті з фінансів і банківської діяльності.
У березні 1998 року Васи́ль Цушко переобраний депутатом Верховної Ради. Переміг у виборчому окрузі № 140 (Кілійський, Ізмаїльский, Арцизький, Тарутинський райони Одеської області), набравши 42,6% голосів. Обраний секретарем парламентського комітету з фінансів і банківської діяльності.
В січні 2002 року він став членом СПУ та увійшов до політради партії.
У квітні 2002 року Васи́ль Цушко обраний депутатом Верховної Ради за виборчим списком СПУ та першим заступником голови парламентського комітету з фінансів і банківської діяльності.
З лютого 2005 року по травень 2006 року Васи́ль Цушко обіймав посаду голови Одеської обласної державної адміністрації. Після парламентських виборів 2006 року він добровільно пішов у відставку з посади губернатора і повернувся до парламентської роботи.
25 травня 2006 року Васи́ль Цушко склав присягу депутата Верховної Ради та став заступником голови фракції СПУ, а також членом комітету з фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України.
В липні 2006 року Васи́ль Цушко був обраний першим секретарем політради СПУ і керівником партійної фракції в парламенті.
З грудня 2006 року по листопад 2007 року Васи́ль Цушко очолював Міністерство внутрішніх справ України.
У травні 2007 року через внутрішньополітичну кризу в Україні відбулася спроба взяти під контроль приміщення Генеральної прокуратури. В цій непростій ситуації Василь Цушко залишився вірним своїм принципам – чинити виключно в рамках закону.
Крім того, він відмовився виконувати виданий 25 травня 2007 року Указ Президента України 2005-2010 рр. Віктора Ющенка, яким той вивів внутрішні війська з-підпорядкування голови МВС України, перепідпорядкувавши їх собі, та дав їм розпорядження їхати до Києва.
Василь Цушко дав наказ зупинити внутрішні війська, які виїхали з регіонів нібито для забезпечення порядку в День міста Києва. Саме завдяки тому, що Цушко, як Міністр внутрішніх справ, втрутився у ситуацію, вдалося запобігти переходу конфлікту у силову фазу з можливим кровопролиттям.
27 травня 2007 року Василь Цушко відчув різке погіршення самопочуття. Лікарями було поставлено діагноз – інфаркт, та здійснено негайну госпіталізацію міністра.
26 вересня 2007 року Василь Цушко заявив, що має матеріали, які документально підтверджують факт його отруєння, який призвів до інфаркту міокарда. Він надав висновки медичних лабораторій Німеччини, які передав до генеральної прокуратури. Однак Генпрокуратура відмовилася за цим фактом відкривати кримінальну справу.
30 вересня 2007 року Василь Цушко заявив про своє рішення піти у відставку з поста Міністра внутрішніх справ через погіршення стану свого здоров’я.
На кілька наступних років йому довелося відійти від великої політики і перейматися виключно власним здоров’ям.
З березня по грудень 2010 року Василь Цушко обіймав пост Міністра економіки України.
З грудня 2010 року по березень 2014 року — голова Антимонопольного комітету України.
24 липня 2010 року на позачерговому з’їзді СПУ обраний головою партії.
У липні 2011 року Василь Цушко оголосив про свій намір піти з поста голови Соцпартії, пояснюючи своє рішення неможливістю суміщати державну службу і партійну діяльність.
Особисте життя
Одружений. Має сина та доньку.
Хобі — історична література.
Державні нагороди
• Орден «За заслуги» II ст. (22 січня 2013).
• Орден «За заслуги» III ст. (27 червня 1997).
Приєднуйтесь до нас